National Honours Board

The Old Edwardian SocietyHONOURS BOARD

1910 -1971
YEAR NAME SPORT
1910 S.J .PEGLER CRICKET
1920 R.W. INGRAM BOXING
  C.OLDFIELD ATHLETICS
1921 E.P.NUPEN CRICKET
1926 T.MINSHULL BOXING
1929 E.A.van der MERWE CRICKET
1931 LS.BROWN CRICKET
  J.A.K.COCHRAN CRICKET
  R.M.EVANS ATHLETICS
1932 N.G.FARQUHARSON TENNIS
1934 H.M.SILSON TENNIS
1935 D.W.A.BARRY ATHLETICS
  A.W.BRISCOE CRICKET
  A.B.C.LANGTON CRICKET
1937 V.K.MELVILLE SHOOTING
1947 D.W.BEGBIE CRICKET
1949 H.G.A.DODD SHOOTING
1950 S.O.BASSON ATHLETICS
  A.BLUMBERG BOWLS
  P.L. WINSLOW CRICKET
1951 C.P.L.WINSLOW HOCKEY
1952 D.G.FORD SWIMMING
1954 R.S.PETERSON JUDO
  W.STEUART SWIMMING
1956 M.ABERNETHY(MISS) SWIMMING
  G.G.EVANS ATHLETICS
  C.B.KAPLAN SQUASH
  M.L.MELVILL SQUASH
  A.I.TAYLOR CRICKET
1957 N.J.COHEN PARAPLEGIC SWIMMING
1959 L.W.J.NAHON WATER POLO
1960 R.L.SCHWARTZ WATER POLO
1961 W.P.ANDERSON CRICKET UMPIRE
  L.K.JOSEPH JUDO
  M.L.TAITZ JUDO
1962 J.M.MAISELS SQUASH
1963 N.J.COHEN PARAPLEGIC ARCHERY
  N.J.COHEN PARAPLEGIC TABLE TENNIS
1964 J.B.GARDNER HOCKEY
1966 D.M.ETTLINGER CONTRACT BRIDGE
  G.F.MacDONALD SQUASH
  J.H.OTTO WATER POLO
1967 V.S.GREVE HOCKEY
  D.B.KNEEBONE WATER POLO
1969 J.ABRAHAM(MISS) HOCKEY
  G.BONNEY SWIMMING
  C.J.MILLAR FENCING
  T.R.RICHARDS BASEBALL
  I.STEVENS(MISS) HOCKEY
  J.THORBURN SWIMMING
1970 M.DORFMAN KARATE
1971 P.FIRER HOCKEY
     
1973-1990
YEAR NAME SPORT
1973 N.J.COHEN WATER SKI RACING
  R.CORBETT BASEBALL
  L.H.LIPSCHITZ WATER SKI RACING
1974   S.LAMONT(MISS) DIVING
   J.PARK SWIMMING
  D.QUAIL SQUASH
  M.J.RENWICK WATER POLO
   R.STREET HOCKEY
  S.J.DUNCAN(MISS) SWIMMING
1975   S.C.JASPAN HOCKEY
  M.LAMONT(MISS) SWIMMING
  R.L. SCHWARTZ FLYING
1976   G.BONNEY WATER POLO
  M.E.BRAUDE SKY DIVING
1978  L.BOTHA HOCKEY
  L.ROZOWSKY(MISS) SWIMMING
  V.WALLS SWIMMING
1979 N.L.CLARENCE MODERN BIATHLON
  E.COHEN(MISS) HOCKEY
  D.ELLIOTT WATER POLO
1980 R.AUCAMP(MISS) SQUASH
  G.COOMBES HOCKEY
  A.LAMONT(MISS) LIFE SAVING
  C.WILSON WATER POLO
1981 G.MEYEROWITZ GYMNASTICS
  M.L.PAGE HOCKEY
  T.PALMER(MISS) SWIMMING
1982 R.V.JENNINGS CRICKET
  R.G.POLLOCK CRICKET
  M.RABEY ROWING
  A.P.STONE YACHTING
1983  K.A.McKENZIE CRICKET
  H.PIROW(MISS) SWIMMING
1985 D.J.ADAMS WATER POLO
  J.LAMONT(MISS) LIFE SAVING
1986  LJ.BARNARD CRICKET
  A.COWLEY HOCKEY
  C.FOOT ROWING
  B.C.HODGKINSON ROWING
  A.LAMONT(MISS) SWIMMING
  H.NIENABER SWIMMING
  H.A.PAGE CRICKET
  F.E.WOOD CRICKET UMPIRE
1989 M.R.BERKOWITZ KUNG-FU
  D.M.COMITIS BASKETBALL
  P.A.COUVARAS BASEBALL
  R.HOWELL(MRS) HOCKEY
  T.MASSYN WATER POLO
  R.PASQUALUCCI BASKETBALL
1990 AJ.MIJON  DIVING
  M.Thickett (Miss)  Gymnastics
     
1991 -2000
YEAR NAME SPORT
1991 G.I. DOUVELOS KARATE E.RABINER(DR.)
  C.A.WEBSTER WAR CAMES
1992 H.BLUM            ROWING
  P.CAVALIERI          ROWING
  R.EICHWEBER         ROWING
  P.A.FABER            DECATHLON
  A.GORDON-BROWN     ROWING
  M.HASSELBACH        ROWING
  S.HASSELBACH         ROWING
  G.HILLARY           ROWING
  P.JACKSON            ROWING
  A.LONMON-DAVIS     ROWING
  E.J.van TROTSENBERG   WAR GAMES
1993 A.J.FUSSELL          ROWING
  W.G.HALTMANN        ROWING
  P.RABINER           WAR GAMES
  D.A.VISAGIE(MRS)      HOCKEY
1994 G.D.BAYNE          ROWING
  A.DARE(MRS)         HOCKEY
  G.J.McKENZIE         BASEBALL
  L.SEFOR              KENDO
1995 P.B.BACKES           ROWING
  A.BIZELL             ROWING
  L.CARLISLE(MISS)     HOCKEY
  G.C.CASEY           WAR GAMES
  B.MILNE             HOCKEY
  C.H.STEENKAMP       WAR GAMES
1996 A.M.BACHER          CRICKET
  M.BOLEL            HOCKEY UMPIRE
  B.M.HARDY          WATER POLO
  P.V.SANDSTROM       WATER POLO
  A.M.TROTTER         WATER POLO
1997 R.J.BEUKES            WATER POLO
  D.WEBSTER           WAR GAMES
1998 M.B.BOND           WATER POLO
  G.J.CORREIRA         POWER LIFTING
  A.J.STEWART          WATER POLO
  N.P.WATT            WATER POLO
1999 S.BOND             WATER POLO
  R.DICLEMENTE        ROWING
  D.CECH              ROWING
  K.HOYLE           WAR GAMES
2000 T.POTGIETER         WATER POLO
  N.D.McKENZIE       CRICKET
  N.POTHAS            CRICKET
  L.ARMSTRONG (MISS) ROWING
  A.GRANT ROWING
  A.PALADIN ROWING
  M.SHORT ROWING
  L.SPARG(MISS)  
2000 -2021
YEAR NAME SPORT
2001  R.DORMEHL ROWING
  R.MACDONALD ROWING
  N.MORRIS WATER POLO
  B.TURVEY ROWING
2002 G.C.SMITH CRICKET
  G.KUPCZYK WAR GAMES
  V.LANE WAR GAMES
  G.RIMMINGTON WAR GAMES
2003 R.LIGAULT WAR GAMES
2004 G.BELCHER WATER POLO
  L.NDHLOVU ROWING
  N.TURNER WATER POLO
2005 B.BOHM(MISS) WAR GAMES
  I.HAFERUNG WAR GAMES
  K.O’BRIEN WATER POLO
2006 T.SWARTZ SQUASH
  M.STRACHAN WAR GAMES
2007 J.ENGELBRECHT SQUASH
  G.PINKER WATER POLO REF
  D.WILLIS WATER POLO MANAGER
2008 M.MARAIS WAR GAMES
  A.HIGGINS PARAPLEGIC ROWING MAGER
  G.EDDEY PARAPLEGIC ROWING
2009 R.BELL WATER POLO
  J.KYTE WATER POLO
  G.KYTE WATER POLO
2010 G.SAMUEL WATER POLO
  D.WISE WATER POLO
  J.VAN WYNGAARD WAR GAMES
  D.WEBSTER PAINT BALL
2012 T.C MCDADE HOCKEY
  D.VILAS CRICKET
2013 S.HAUPT MISS SQUASH
  Q.DE KOCK CRICKET
  N.GONSALVES HOCKEY
2014 D.MULLANY WARGAMES MANAGER
  E.RETIEF(MISS) WARGAMES
2015 R.J.PAUTZ  HOCKEY
2016 S.C.COOK CRICKET
2017 J.E.BATZOFIN  ESPORTS
2021 D.Bell HOCKEY
  E. Kriek HOCKEY
  L. Pillay ATHLETICS 
     

WOULD YOU LIKE TO BECOME A MEMBER?

MEET OLD ED'S

We are a social and competitive sport club - for all ages.

SUBSCRIBE NOW

Don't miss out on our latest news.

Copyright © Old Eds All Rights Reserved Made with Digital Cube – Privacy Policy | Terms and conditions